fbpx

Reportage om rörlig bild

I senaste numret (1/21) av Kamera & Bild kan du läsa reportaget om oss och vår kurs i rörlig bild och ljud.

I det senaste numret (1/21) av Kamera & Bild kan du läsa ett långt reportage som handlar om vår kurs i rörlig bild och ljud.

Om du ska arbeta som yrkesfotograf i dag förväntas du kunna filma och här på Nordens Fotoskola ser vi till att du som student är rustad för det rörliga berättandet. På skolan får du under åtta veckor lära dig grunderna i ljud- och filmteknik genom lektioner, workshops och egna praktiska övningar. Du övar för att lära dig hur du berättar med kombinationen av ljud och bild.

”Vi lär oss allt om film, ljud, intervju och hur man klipper”, säger studenten Anna Bredberg till Kamera & Bild. Men att få ihop de olika bitarna är inte lätt, upptäcker Kamera & Bild när det är dags för filminspelning.

Läs mer i tidningen eller på Kamera & Bilds hemsida.

Aktuellt

Öppet hus 2024

Du som är nyfiken på Nordens Fotoskola och funderar på att söka till utbildningen kan nu se inspelningen av vårt öppna hus här på hemsidan.

Fråga en student

Hur är det att bo på skolan? Hur mycket måste man kunna i förväg? Räcker mina förkunskaper?

Sök till Nordens Fotoskola 2024

Nu är antagningen till Nordens Fotoskola och utbildningen ”Yrkesfotograf – fotografi och rörlig bild” med kursstart torsdagen den 10 augusti 2023 igång. Sista ansökningsdag till skolan är den 24 april 2023.

Sök till Nordens Fotoskola

Nu är antagningen till Nordens Fotoskola och utbildningen ”Yrkesfotograf – fotografi och rörlig bild” med kursstart torsdagen den 10 augusti 2023 igång. Sista ansökningsdag till skolan är den 24 april 2023.

Rulla till toppen

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

I nyhetsbrevet informerar vi bland annat om när det är dags att söka till Nordens Fotoskola eller kanske om det är någon ny examensutställning på gång.
Genom att klicka på prenumerera här ovan samtycker du till att Nordens Fotoskola lagrar din e-postadress i vår databas, i enlighet med dataskyddsförordningens (GDPR) direktiv.