Evelina Carborn gick ut från Nordens Fotoskola 2013 och har frilansat som fotograf sedan dess.
Vad hände i ditt yrkesliv direkt efter utbildningen?
Jag började arbeta som frilansande fotograf på en gång efter examen. Det tog dock ett tag innan jag etablerat ett stabilt kontaktnät med kunder. Jag var ung och van att leva på csn-ekonomi så det var inga problem.
Hur ser ditt yrkesliv ut idag?
Jag arbetar mot byråer, nyhetstidningar och företag. Jag stillbildsfotograf i grunden men arbetar även med rörlig bild. Fotografi handlar ofta om att nå ut med en berättelse, något man vill förmedla. Jag skildrar oftast människor på ett eller annat sätt.
Har du användning av det du lärde dig på skolan i ditt nuvarande yrkesliv? Ge exempel?
Något man verkligen lär sig på Nordens Fotoskola är att ta kontakt med människor som man inte tidigare känner och etablera ett förtroende. Detta i kombination med hur man visuellt bygger en berättelse har jag användning av dagligen.
Hur var det att bo och leva på Biskops Arnö?
Jag bodde på Biskops Arnö under ett år då det var en vargavinter, det var kallt i de små stugorna fram till april. Jag minns att vi värmde oss med en hårtork ända fram tills jag lyckades lägga beslag på ett värmeelement som värmde oss under tio minuter i sträck tills att proppen gick.
Det var också fantastiskt att få bo och leva tillsammans med andra som älskar fotografi lika mycket som jag, flera klasskompisar är fortfarande fina vänner.
Vad var det bästa med att plugga på NF?
Det bästa är att jag fått ett så roligt jobb!
Nämn ett minne från skoltiden som du ofta återkommer till idag?
Det var kul då hus-katten på Biskops-Arnös spydde upp en söndertuggad mus i sängen hos min gravida klasskamrat. Ett annat minne är då jag under min praktik på Dagens Industri blev inparkerad i ett parkeringshus. Jag hade fått låna en stor dyr bil och lyckades inte få den ut ur garaget. Bildchefen Jesper Frisk fick komma och rädda mig och bilen. (Om ni undrar så har jag fortfarande frilansuppdrag för Dagens Industri).
Se mer av Evelinas arbeten på hennes hemsida: evelinacarborn.se
Text och bild: Anna Clarén